Σεβίλλη - Κάντιθ 1-0: Λύτρωση στο 89' από την άσπρη βούλα

1 year ago 172
LA LIGA

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 21.01.2023 | 23:59

Ο Ιβάν Ράκιτιτς πανηγυρίζει γκολ της Σεβίλλης κόντρα στην Ατλέτικο σε ματς της La Liga | 18 Δεκεμβρίου 2021 Ο Ιβάν Ράκιτιτς πανηγυρίζει γκολ της Σεβίλλης κόντρα στην Ατλέτικο σε ματς της La Liga | 18 Δεκεμβρίου 2021 @2021 ANGEL FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Σεβίλλη έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 89ο λεπτό στο μίνι ανδαλουσιανό ντέρμπι με την Κάντιθ, με τον Ιβάν Ράκιβιτς να σκοράρει με πέναλτι και να την βγάζει έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ήταν να μη γίνει η αρχή. Η Σεβίλλη κατάφερε στις 8 Ιανουαρίου να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Χετάφε και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" για την La Liga (μετά από 3 ισοπαλίες και 4 ήττες) και το βράδυ του Σαββάτου φρόντισε να ζεστάνει ακόμα περισσότερο το κοινό της, αφού έκανε το "2 στα 2" μέσα στο σπίτι της μέσα στο 2023.

Θύμα της αυτή τη φορά ήταν η Κάντιθ στο μίνι ανδαλουσιανό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, με την ομάδα του Σαμπαόλι να παίρνει το τρίποντο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράκιτιτς στο 89ο λεπτό και να βγαίνει εκτός επικίνδυνης ζώνης (ανέβηκε στην 14η θέση), αφήνοντας εκεί την αντίπαλό της.