Σεβίλλη - Εσπανιόλ 3-2: Σκαρφάλωσε στην 9η θέση με ανατροπή

1 year ago 101
LA LIGA

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ 04.05.2023 | 22:25

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν το γκολ τους κόντρα στην Γιουνάιτεντ Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν το γκολ τους κόντρα στην Γιουνάιτεντ AP PHOTO/DAVE THOMPSON

Η Σεβίλλη επικράτησε 3-2 με ανατροπή κόντρα στην Εσπανιόλ κι έπιασε την Οσασούνα στην 9η θέση της La Liga, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το... σακούλι της Σεβίλλης γέμισε με ακόμα ένα τρίποντο ύστερα από την ανατροπή και νίκη 3-2 κόντρα στην Εσπανιόλ στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ένα ημίχρονο, όταν οι Καταλανοί κοίταξαν στα μάτια τους Ανδαλουσιάνους, έστω κι αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μπράιαν Χιλ. Οι Καρίμ Ρεκίκ με αυτογκόλ και Χάβι Πουάδο έκαναν την ανατροπή μέχρι το 43ο λεπτό και έδωσαν μια ανάσα στην Εσπανιόλ, η οποία απειλείται σοβαρά με υποβιβασμό.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ βγήκαν από τα αποδυτήρια με ξεκάθαρο σκοπό την ανατροπή. Η Σεβίλλη ήταν καταιγιστική, έχασε ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 69' με πέναλτι του Λούκας Οκάμπος. Στο 88ο λεπτό ο Αλασάν Γκέιγ απένειμε δικαιοσύνη κι έγραψε το τελικό 3-2.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 1-0 (85' Άλμπα)
  • Αλμερία - Έλτσε 2-1 (22' Μπαπτιστάο, 52' Εμπάρμπα / 90+1' Πόνσε)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ρεάλ 2-0 (47' Κούμπο, 85' Μπαρενετσέα)
  • Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 1-1 (72' Λίνο / 62' Τζάκσον)
  • Ατλέτικο - Κάντιθ 5-1 (2', 27' Γκριεζμάν, 49' Μοράτα, 57' πέν. Καράσκο, 73' Μολίνα / 72' Λοσάνο)
  • Χετάφε - Θέλτα 1-0 (3' πέν. Ουνάλ)
  • Ζιρόνα - Μαγιόρκα 2-1 (45+2 Εσπινόσα, 84' Καστεγιάνος / 80' πέν. Μουρίτσι)
  • Σεβίλλη - Εσπανιόλ 3-2 (22' Χιλ, 69' πέν. Οκάμπος, 88' Γκέιγ / 29' αυτ. Ρεκίκ, 43' Πουάδο)
  • 04/05 23:00 Αθλέτικ - Μπέτις
  • 04/05 23:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Βαγιαδολίδ