Premier League: Πάρτι της Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, πήραν από ένα βαθμό Άστον Βίλα και Γουλβς

1 year ago 640

ΘΩΜΑΣ ΤΖΟΥΒΑΡΑΣ 04.01.2023 | 23:55

Η Τότεναμ έκανε πάρτι στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ για το τελικό (4-0). Ο Ντανιέλ Ποντέσε πέτυχε ένα υπέροχο γκολ απέναντι στη Γουλβς, όμως ο Ντάνι Ινγκς είχε απάντηση και έτσι Άστον Βίλα και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Η Τότεναμ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος του μίνι λονδρέζικου ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος "πήρε μπρος" και επικράτησε 4-0 για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Στο πρώτο μέρος αυτή που ήταν απειλητική κατά κύριο λόγο ήταν η Κρίσταλ Πάλας έχοντας κάποιες ευκαιρίες με κύριους εκφραστές τους Τζόρνταν Αγιού και Έζε.

Ωστόσο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, με τον Κέιν να πετυχαίνει δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Στο πρώτο γκολ τροφοδότησε τον Άγγλο στράικερ ο Ιβάν Πέρισιτς και στο δεύτερο μέρος ο Μπράιαν Χιλ.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και πέτυχαν άλλο ένα γκολ με τον Ματ Ντόχερτι στο 68ο λεπτό, ενώ ο Σον με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Πάλας προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ ανεπιτυχώς και το 4-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Κλάιν, Άντερσεν, Γκουέχι, Γουόρντ, Ντουκουρέ, Σλουπ, Ολίζ, Έζε, Ζαά, Αγιού

Τότεναμ: Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ, Ντόχτερτι, Σκιπ, Χέιμπιεργκ, Πέρισιτς, Χιλ, Κέιν, Σον

Ο Ινγκς "ακύρωσε" το γκολ του Ποντένσε, Γουλβς και Άστον Βίλα πήραν ένα βαθμό

Η Άστον Βίλα φιλοξένησε τη Γουλβς στο Βίλα Παρκ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι "λύκοι" του Λοπετέγκι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με το υπέροχο γκολ του Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος απέφυγε όμορφα έναν αντίπαλο και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά η Βίλα ανέβασε στροφές και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Κατάφερε να βρει το γκολ με τον Ντάνι Ινγκς. Ο Ταϊρόν Μινγκς έκανε ωραία βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Άγγλος επιθετικός με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάλιστα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ είχε την ευκαιρία να κάνει ολική ανατροπή στο ματς, με τον Μπέιλι να στέλνει την μπάλα εκτός εστίας, αφού απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Ντιν, Γιανγκ, Καμαρά, Λουίς, Μπουεντία, Μπέιλι, Γουότκινς.

Γουλβς: Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο, Νέβες, Νούνιες, Χουάνγκ, Μουτίνιο, Ποντένσε, Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 3-1 (19' Κονατέ αυτ., 42' Γουίσα, 84' Εμπουεμό - 50' Τσάμπερλεϊν)
  • Άρσεναλ - Νιούκαστλ 0-0
  • Έβερτον - Μπράιτον 1-4 (90+2' Γκρέι / 14' Μιτόμα, 51' Φέργκιουσον, 54' Μαρς, 57' Γκρος)
  • Λέστερ - Φούλαμ 0-1 (17' Μίτροβιτς)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 3-0 (23' Καζεμίρο, 49' Σο, 86' Ράσφορντ)
  • Σαουθάμπτον - Νότιγχαμ 0-1 (27' Αγουονίγι)
  • Λιντς - Γουέστ Χαμ 2-2 (27' Γκνότο, 70' Ροντρίγκο - 45' πεν. Πακετά, 46' Σκαμάκα)
  • Άστον Βίλα - Γουλβς 1-1 (78' Ινγκς - 12' Ποντένσε)
  • Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 0-4 (48', 53' Κέιν, 68' Ντόχερτι, 72' Σον)
  • 05/01 22:00 Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι