NBA, τα αποτελέσματα της βραδιάς: Οι Νικς κέρδισαν στο Τορόντο για πρώτη φορά μετά το 2015, ογκόλιθος ο Γκομπέρ

1 year ago 75

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΑΜΟΥΖΑ 07.01.2023 | 09:57

Οι Νικς πέρασαν νικηφόρα από το Τορόντο για πρώτη φορά μετά τον Νοέμβριο του 2015. Ο Ρούντι Γκομπέρ οδήγησε τους Γουλβς με 25 πόντους, 21 ριμπάουντ. Παραμένουν σε κρίση οι Σανς, που μετρούν 8 ήττες στα τελευταία 9 ματς. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του NBA.

Οι Νικς πήραν μια πολύτιμη νίκη απέναντι στους Ράπτορς (108-112) μέσα στο Τορόντο, μια έδρα που τους έχει δυσκολέψει αρκετά τα τελευταία χρόνια και στην οποία είχαν να πανηγυρίσουν από τις 10 Νοεμβρίου του 2015, αφού μετρούσαν 11 συνεχόμενες ήττες στον Καναδά!

Αυτή έμελλε να είναι και η 100η νίκη του Τομ Τίμποντο στον πάγκο της ομάδας της Νέας Υόρκης, που είχε για πρώτο σκόρερ των Τζούλιους Ραντλ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Τζέιλεν Μπράνσον με 26, ενώ ο Αρ Τζέι Μπάρετ έμεινε εκτός για 5ο συνεχόμενο ματς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-30, 47-57, 78-81, 108-112

Γουλβς - Κλίπερς 128-115

Μια πολύ μεστή εμφάνιση με 25 πόντους και 21 ριμπάουντ πέτυχε ο Ρούντι Γκομπέρ στην εντός έδρας νίκη των Γουλβς απέναντι στους Κλίπερς (128-115), που έπαιξαν χωρίς τους Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ και έφτασαν στις 5 συνεχόμενες ήττες. Άλλους 25 πόντους σημείωσε ο ΝτιΆντζελο Ράσελ, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς αποχώρησε στην τρίτη περίοδο με πρόβλημα στο γοφό.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-33, 68-54, 100-79, 128-115

Πέισερς - Μπλέιζερς 108-99

Τρέχοντας σερί 9-0 στα τελευταία 3'05" του αγώνα οι Πέισερς νίκησαν τους Μπλέιζερς με 108-99, κάνοντας εξαιρετική δουλειά στην άμυνα. Ο Μπένεντικτ Μάθουριν είχε 19 πόντους -εκ των οποίων τους 8 τους έβαλε στην τέταρτη περίοδο- και ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον πέτυχε double-double με 15 πόντους, 12 ασίστ, βάζοντας κι αυτός 7 πόντους στα τελευταία έξι αγωνιστικά λεπτά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-29, 54-55, 81-82, 108-99

Θάντερ - Γουίζαρντς 127-110

Με τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να βάζει 30 πόντους και τον Τζος Γκίντι να ακολουθεί με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ πήραν εύκολα τη νίκη κόντρα στους Γουίζαρντς (127-110). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε καλό βράδυ και ολοκλήρωσαν το ματς με 17/37 τρίποντα (45/9% ευστοχία).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-17, 68-42, 103-80, 127-110

Σπερς - Πίστονς 121-108

Παρότι έπαιξαν χωρίς τον Ντέβιν Βασέλ και είδαν τον Κέλντον Τζόνσον να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού 4 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι Σπερς κατάφεραν και κέρδισαν τους Πίστονς με 121-108. Κάπως έτσι το σκοράρισμα ανέλαβαν οι Τζε Τζόουνς (25 πόντοι), Ρόμεο Λάνγκφορντ (15 πόντοι) και Μαλάκι Μπράναν (14 πόντοι), ενώ γεμάτη παρουσία είχε και ο Τζέικομπ Ποέτλ, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, μάζεψε 16 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-28, 51-48, 86-76, 121-108

Σανς - Χιτ 96-104

Ο Βίκτορ Ολαντίπο έκανε season-high με 26 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ο Μπαμ Αντεμπάγιο συμπλήρωσε 21 πόντους, με 11 ριμπάουντ και οι Χιτ πήραν το διπλό απέναντι στους Σανς (96-104), που μετρούν πια οκτώ ήττες στα τελευταία εννιά παιχνίδια. Για το Μαϊάμι επιθετικά βοήθησαν και οι Τζίμι Μπάτλερ, Μαξ Στρους με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-51, 73-78, 96-104