Μακάμπι-Εφές 80-72: Την τσάκισε στο φινάλε και παρέμεινε σε τροχιά playoffs

1 year ago 125

Η Μακάμπι άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-2 κι εν τέλει, επικράτησε της Αναντολού Εφές με 80-72 παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας, επιστρέφοντας από το -10 στο 29'!

Ο Εργκίν Αταμάν είδε τον Σέιν Λάρκιν να πατάει ξανά παρκέ στην EuroLeague και να σκοράρει για το 55-65 της Εφές λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου στο Τελ Αβίβ ωστόσο ο τελευταίος λόγος ανήκε στη Μακάμπι. Η «ομάδα» του λαού έπαιξε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 80-72, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπράουν και παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα.

Ο αγώνας

Η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς με την Αναντολού Εφές, έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε 19-10 με τον Τζέιλεν Άνταμς στο 5'. Ο Μπόνζι Κόλσον ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-11) ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 26-19 για την «ομάδα του λαού» που σούταρε 5/11 τρίποντα και πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ.

Στη συνέχεια η Εφές πίεσε, ο Βάσα Μίτσιτς έφερε το ματς στα ίσα (36-36, 16') ενώ ο Ελάιτζα Μπράιαντ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, κάνοντας το 39-40. Τελικά η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-45, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση σε αυτό το διάστημα τον Γουίλ Κλάιμπερν (15π.). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν 57-65 στο 30'.

Η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία λέξη, μαζεύοντας άμεσα τη διαφορά με μπροστάρη τον Λορέντζο Μπράουν. Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 20-2, με τον Μπράουν να σκοράρει για το 77-67 στο 38'! Εν τέλει, οι Ισραηλίτες επικράτησαν με 80-72, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72.