Η Τσβόλε του Βέλλιου επέστρεψε στην Eredivisie

1 year ago 56
ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 22.04.2023 | 00:49

Η Τσβόλε του Απόστολου Βέλλιου απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλμέρ Σίτι, με το αποτέλεσμα αυτό να την προβιβάζει στην Eredivisie τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του μαραθωνίου στη δεύτερη κατηγορία της Ολλανδίας.

Την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια του ολλανδικού πρωταθλήματος πανηγυρίζει από το βράδυ της Παρασκευής (21/4) η Τσβόλε, με την ομάδα του Απόστολου Βέλλιου να αποσπάει ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Αλμέρ Σίτι και να κλειδώνει την άνοδο, τέσσερις μάλιστα αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας.

Το χρυσό γκολ για την Τσβόλε σημειώθηκε στο 74ο λεπτό από τον Φαν ντε Μπελτ (ισοφάρισε το γκολ του Ρέσινκ στο 71'), με τον Βέλλιο να μπαίνει αλλαγή στο 70ο λεπτό και να πανηγυρίζει και εκείνος στο φινάλε για την ισοπαλία που έστειλε την ομάδα του στην Eredivisie.

Σημειώνεται ότι ο 31χρονος φορ είχε και αυτός σημαντική συνδρομή στο επίτευγμα της Τσβόλε, με τον Βέλλιο να μετράει 10 γκολ και 6 ασίστ στο πρωτάθλημα σε σύνολο 27 αγώνων.