Γουόριορς - Μπλέιζερς 118-112: Με σαραντάρα Πουλ και 16-2 επί μέρους στο τέλος (vid)

1 year ago 69

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έκαναν μία ακόμη ανατροπή στην έδρα τους, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 118-112. Με 41 πόντους τελείωσε ο Τζόρνταν Πουλ.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς ήθελε 5: 10 για να ολοκληρωθεί. Το σκορ ήταν 110-102 υπέρ των φιλοξενούμενων. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, οι Μπλέιζερς σημείωσαν μόλις ένα δίποντο, ενώ οι Γουόριορς θύμισαν κάτι από την περσινή σεζόν, μετρώντας 16 πόντους.

Και τη νίκη στο φινάλε με 118-112. Ένα τρίποντο του Κλέι Τόμπσον, ο οποίος μέτρησε 31 πόντους με 7/15 τρίποντα, έκανε το 114-110 (1:36), όμως η αλήθεια είναι πως την υπόλοιπη δουλειά την έκανε ο Τζόρνταν Πουλ. Σημείωσε 41 πόντους με 9/13 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 8/9 βολές, προσθέτοντας 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 36:10.

Οι Γουόριορς κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά 18 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς επέστρεψαν και μπήκαν στην 4η περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (96-88).

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιαν Λίλαρντ σταμάτησε στους 34 πόντους (8/14 διπ., 4/15 τρίποντα, 6/7 βολές), ενώ ο Άνφερνι Σάιμονς πρόσθεσε 22 και ο Τζέραμι Γκραντ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-25, 60-56, 88-96, 118-112.