Αγγλία - Βραζιλία 4-2 πεν. (1-1): Οι lionesses κατέκτησαν το ιστορικό Finalissima γυναικών μπροστά σε 83 χιλιάδες θεατές

1 year ago 94
ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΚΩΣΤΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗΣ 07.04.2023 | 00:28

Οι παίκτριες της Αγγλίας πανηγυρίζουν Οι παίκτριες της Αγγλίας πανηγυρίζουν 2023 AP PHOTO/KIRSTY WIGGLESWORTH

Η Αγγλία πήρε το ιστορικό πρώτο Finalissima γυναικών, καθώς επικράτησε 4-2 της Βραζιλίας στα πέναλτι, με το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια να έχει λήξει 1-1.

Η Αγγλία αντιμετώπισε τη Βραζιλία στο ιστορικό πρώτο Finalissima γυναικών στο Wembley, το οποίο υποδέχθηκε 83.000 θεατές. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε 4-2 στα πέναλτι της πρωταθλήτριας Νότιας Αμερικής.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1. Η Έλα Τουν της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό του παιχνιδιού, έπειτα από ασίστ της Μπρόουνζ.

Όλα έδειχναν πως οι lionesses θα έπαιρναν το τρόπαιο από την κανονική διάρκεια, όμως στο 90+2' η Αντρέσα Άλβες έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι Αγγλίδες έβαλαν τέσσερα γκολ στην ψυχοφθόρα διαδικασία, με την Ταμίρες και Ραφαέλ να μην σκοράρουν σε δύο πέναλτι. Η Κλόε Κέλι ευστόχησε στο νικητήριο γκολ.