Α1 Γυναικών: Εύκολα ο Ολυμπιακός στις Εσπερίδες, ξέσπασε στο τέλος ο Παναθηναίκός κόντρα στον Εύνικο

1 year ago 718
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΜΑΚΡΗΣ 15.01.2023 | 14:42

Εύκολα ο Ολυμπιακός στις Εσπερίδες, ξέσπασε στο τέλος ο Παναθηναίκός κόντρα στον Εύνικο INTIME

Επίδειξη δύναμης από τον Ολυμπιακό στην Καλλιθέα, με τις "ερυθρόλευκες" να διαλύουν με 98-60 τις Εσπερίδες για την 15η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και να παραμένουν αήττητες. Ξέσπασε στην 4η περίοδο και επικράτησε με 78-58 του Εύνικου στα Λιόσια ο Παναθηναϊκός.

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στην Α1 Γυναικών, συνεχίζοντας το μεταξύ τους κυνηγητό στην προσπάθεια κατάκτησης της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο. Στο 15-0 το ρεκόρ των "ερυθρόλευκων", στο 14-1 των "πράσινων".

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που αγωνίστηκε πρώτος (χρονικά), διαλύσοντας με 60-98 τις Εσπερίδες στην Καλλιθέα. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και δεν αγχώθηκαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 23 πόντους και η Μέγκαν Γκούσταφσον με 19 πόντους ήταν οι κορυφαίες των νικητών. Για τις Εσπερίδες, η Νάσια Γούλφοκ είχε 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του ζορίστηκε για τρεις περιόδους στα Λιόσια κόντρα στον Εύνικο, ωστόσο χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-21 στην τέταρτη περίοδο έφτασε στην νίκη με 58-78.

Η Ντέρις Κάρτερ με 19 πόντους και η Ελεάννα Χριστινάκη με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίες των νικητών, ενώ για τον Εύνικο η Κυριακή Εμμανουηλίδου είχε 14 πόντους.